REZERVASYON 212 252 68 84

Sitedeki tüm fotoğraflar
Orhan Cem Çetin / Sigma

Lokanta

Lokanta Maya’da, taze ve mevsimsel malzemeleri doğru teknikle şekillendirerek her şeyden önce malzemenin lezzetinin ön plana çıktığı, sade yemekler hazırlamayı amaçlıyoruz. Mutfağımızdaki ilk adım: Doğru malzemeye ulaşmak. Bunun için de, ekmeği Bolu’dan, nar ekşisini Antakya’dan, küflü peyniri Konya’dan, zeytinyağını Marmaris’ten getiriyor; en taze sebze, meyve ve balığa ulaşmak için uzun mesafeler katediyoruz. Yerel malzemeyle dengeli lezzetler yakalamak adına sürekli değişen menüler hazırlıyor, küçük üreticinin özenle hazırladığı malzemenin peşinden koşuyoruz. Doğanın dengesini önemsiyor, bugün nesli tükenmekte olan Kalkan, Orkinos ve henüz 24 cm’e ulaşamamış Lüfer gibi balıklara menümüzde yer vermiyor, şeker pancarından olmayan şekeri, donmuş ya da hazır gıda ürünlerini mutfağımıza sokmuyoruz. Maya'da tüm ekip olarak en lezzetli tabakları, keyifli, sıcak ve samimi bir ortamda misafirlerimize sunmak için çalışıyoruz.

DİDEM ŞENOL

2001 yılında New York'taki French Cullinary Institute'da aşçılık eğitimi aldı. Le Cirque ve Eleven Madison Park restoranlarında çalıştı. İstanbul'a döndükten sonra Nu Teras'ta “Ufak Yemekler”i yaptı. 2010 yılında “Kızınız Defne'yi Oğlumuz İskorpite...” adlı bir kitap yazdı. Halen, 2005-2009 yılları arasında baş aşçılığını üstlendiği Dionysos Hotel Kumlubük'ün danışman şefliğini devam ettiren Didem Şenol, Mayıs 2010'da Karaköy'de Lokanta Maya'yı açtı. İnternet ve anket yoluyla oylanarak seçilen Time Out İstanbul 2010 Yeme İçme Ödülleri’nde En İyi Şef Ödülü’ne layık görüldü.

ÖZEL DAVETLER

Özel Davetleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WORKSHOP

Eylül 2011’den İtibaren.

AMOS ZEYTİNYAĞI

"Amos" Zeytinyağları, Bozburun yarımadasındaki Kumlubük koyunun tepesinde yer alan zeytin ağaçlarından sıkılıyor. Her sene Ekim ayının sonunda bütün Dionysos Hotel ekibi ve biz gönüllüler, zeytinler hala yeşil ve alacalıyken ellerimizle topladığımız zeytinleri aynı gün içinde sıkıp, yemyeşil akan ilk damlaları koklamak ve tatmak için bir araya geliyoruz. Çimen, çağla, çam ve dalından yeni kopmuş domates kokuları içeren bu yağ ile yemekleri tatlandırmak bizim için müthiş bir ayrıcalık. Biz Lokanta Maya mutfağında sadece “Amos” erken hasat zeytinyağlarını kullanıyoruz.